Merdiven Basınçlandırma Sistemleri

Duman, yangın çıkması durumunda yangından kaçanlar için tehlike oluşturur ve kurtarma ekiplerini de tehlikeye atıp, çalışmalarına engel olur. Bu yüzden yangından korumada yeni sistem, elektronik kontrollü pozitif basınçlandırma cihazlarıdır.
 
İtfaiyeciler basit bir anahtar kullanarak besleme havası fan debisini maksimuma getirebilir. Böylelikle daha az sayıda taşınabilir fana ihtiyaç duyulur ya da hiç ihtiyaç duyulmaz. Elektronik basınçlandırma sistemleri, yangından kaçanların kendini kurtarması için büyük bir yardımcıdır.  Ayrıca itfaiyecilere, yüksek yangın sıcaklıkları sırasında duman gazlarından koruma sağlar, net görüş sunar ve yangının kaynağına daha hızlı müdahale etme olanağı sağlar.
 
Elektronik basınçlandırma sistemlerinin faydaları
 
Daha hızlı kurtarma: Kaçış ve kurtarma yolları için başka düzenlemelere izin verilse de yangın merdivenleri her zaman önerilmektedir. Bireylerin tahliye edilmesi, dumansız veya daha az dumanlı merdivenler sayesinde hızlıca gerçekleşmekte, böylece panik azaltılmaktadır.
Başkaları tarafından daha hızlı kurtarılma: Elektronik basınçlandırma sistemlerinde taze hava fanları itfaiye görevlisi anahtarı ile maksimum debiye getirilebilir. Bu, yüksek yangın sıcaklıklarında bile dumanı geri püskürtüp dışarı atmaya olanak verir. Merdivendeki basınç, standart kısıtlamalardan ve taşınabilir fanların zaman alan kurulumundan kurtularak, net bir görüş sağlar, birçok durumda taşınabilir fanlara gerek kalmaz.
 
X